Εθνική Εορτή 25ης Μαρτίου 1821

Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 06 Απρίλιος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Με ιδιαίτερη χαρά οι πραγματοποιήθηκε η γιορτή της 25ης Μαρτίου από τους μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή 22-3-2024 για την έναρξη του απελευθερωτικού αγώνα της πατρίδας μας. Οι μαθητές απέδωσαν με ιδιαίτερη λαμπρότητα τις τιμές για τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης.

Διαβάστε περισσότερα: Εθνική Εορτή 25ης Μαρτίου 1821

Η Δ/νση Άμεση Δράσης ενημερώνει τους μαθητές μας

Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 10 Μάρτιος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Ευχαριστούμε θερμά την Y/A' Βασιλική Μελετλιδου της Διεύθυνσης Άμεσης δράσης Θεσσαλονίκης, τους προϊσταμένους της , τον διοικητή της, για την τόσο ωραία , στοχευμένη ενημέρωση των μαθητών του σχολείου μας  για το σημαντικό ρόλο της, την εξοικείωση των μαθητών με την Ελληνική αστυνομία, την ενθάρρυνση τους να αναφέρουν περιστατικά βίας και πολλά άλλα, την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024.

Στόχος των ενημερωτικών δράσεων της Δ.νσης Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης, είναι
1. η εξοικείωση των παιδιών με την Ελληνική Αστυνομία, όπου μέσω παρουσίασης γνωρίζουμε το επάγγελμα του αστυνομικού,
ενώ ταυτόχρονα μαθαίνουν κανόνες ασφαλείας για την προστασία τους στοχεύοντας
2. στην ενθάρρυνση των μικρών παιδιών, μέσω παιχνιδιού(βιωματικά), για την αναφορά στις αρχές περιστατικών βίας, καθώς υπάρχει υποκαταγραφή εγκλημάτων λόγω φόβου, ντροπής και ελλειψης ενημέρωσης.
3. Με γνώση, θάρρος και αλήθεια μαθαίνουν πότε και πως καλούν την Άμεση Δράση και τη χρηση του γραπτού μηνύματος.

Εγγραφές Α Δημοτικού 2024-2025

Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 29 Φεβρουάριος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Σχετικές πληροφορίες για τις εγγραφές στην Α' Δημοτικού, για το σχολ. έτος 2024-25 μπορείτε να βρείτε στο κεντρικό μενού "Εγγραφές Μαθητών" ή μπορείτε να κάνετε κλικ ΕΔΩ.

Επίσκεψη στο EcoZoo(ΣΤ')

Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 21 Φεβρουάριος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Oι μαθητές της Στ' τάξης επισκέφτηκαν το Εco Zoo,το πρώτο ζωολογικό πάρκο στον κόσμο χωρίς αιχμάλωτα ζώα.

Ένα πάρκο,όπου όλα τα ζώα είναι ρομποτικά σε ρεαλιστική αναπαράσταση και διαθέτουν κίνηση και ήχο.Πρόκειται για ένα ανεπανάληπτο ταξίδι  στον πλανήτη Γη στον χώρο και τον χρόνο,σε ένα φανταστικό κσι ταυτόχρονα αληθινό κόσμο.
Η μοναδική αυτή εμπειρία,πέρα από ρομποτικά ζώα,περιέλαμβανε επίσης διαδραστικούς τοίχους,πρωτότυπες εφαρμογές ,εκπαιδευτικά προγράμματα και quiz.
Φωτογραφίες:

Επίσκεψη στο Μουσείο του σώματος (ΣΤ')

Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 21 Φεβρουάριος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Οι μαθητές της Στ' τάξης επισκέφτηκαν το  Μουσείο Ανθρωπίνου Σώματος,όπου είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο εσωτερικό ενός ξαπλωτού σώματος εγκύου γυναίκας και να δουν από κοντά όλα τα ανθρώπινα όργανα σε πλήρη λειτουργία.

Το "ΣΩΜΑ" αποτελεί μια γιγαντιαία κατασκευή,μοναδική στην Ευρώπη(50μ.×6μ.) και το όνομα αυτής :Ζωή.
Τα παιδιά περπάτησαν,,παρατήρησαν και ενημερώθηκαν από εξειδικευμένο προσωπικό για όλα τα όργανα  με τις λειτουργίες τους.
Ήταν ένα θεαματικό ταξίδι εξερεύνησης του ανθρωπίνου σώματος και μια αξέχαστη εκπαιδευτική-ψυχαγωγική εμπειρία.
Φωτογραφίες: