26 Σεπτεμβρίου - Πανευρωπαϊκη Ημέρα Γλωσσών

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 18 Οκτώβριος 2021
Γράφτηκε από τον/την Εκπαιδευτικός
Ημέρα Γλωσσών - Ε1 Τάξη

Πες καλημέρα! Είναι ωραία!

Τα παιδιά της Ε’ τάξης (Ε2 και Ε3) μας κατέπληξαν με τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες. Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Ημέρα γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου) και αφού συζητήσαμε την αξία και τη σπουδαιότητα που παίζει στη ζωή μας η εκμάθηση άλλων γλωσσών εκτός της μητρικής μας, δημιουργήσαμε δύο αφίσες. Οι μαθητές τους Ε3 έφεραν την άνοιξη μέσα στο φθινόπωρο και δημιούργησαν τον κήπο των γλωσσών. Τα παιδιά του Ε2 έμειναν πιστά στην εποχή και μας παρουσίασαν ένα φθινοπωρινό σκηνικό με ομπρέλες για όλα τα γούστα! Οι μαθητές έγραψαν πάνω σε λουλούδια και ομπρέλες την λέξη «καλημέρα» σε 6 διαφορετικές γλώσσες. Αφορμή στάθηκε το γαλλικό τραγούδι που ακούσαμε «Dire bonjour, cest joli» (Πες καλημέρα, είναι ωραία)!

Attachments:
Download this file (IMG_20211013_132849.jpg)IMG_20211013_132849.jpg[ ]4641 kB
Download this file (IMG_20211013_132857.jpg)IMG_20211013_132857.jpg[ ]3685 kB

Εργασία - Παρουσίαση των παιδιών της Ε1 τάξης στο μάθημα της Ιστορίας ενότητα 40 σχολικό έτος 2016-2017

Δημοσιεύθηκε : Σάββατο, 10 Ιούνιος 2017
Γράφτηκε από τον/την Super User

Για να κατεβάσετε την παρουσίαση κάντε κλικ πάνω στην εικόνα.

Λευκός Πύργος

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 12 Δεκέμβριος 2016

ΛΕΥΚΟΣ  ΠΥΡΓΟΣ

Ποια είναι η Ιστορία του Μνημείου - Συμβόλου της Θεσσαλονίκης. Από "Πύργος του Αίματος" έγινε σε μία νύχτα "Λευκός Πύργος". Οι ονομασίες και η αλλαγή χρήσης του ανά τους αιώνες.

Ιστορία που "χάνεται" στα βάθη των αιώνων

Η ακριβής χρονολόγησή του Λευκού Πύργου δεν είναι γνωστή, αλλά θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι κτίσθηκε στα τέλη του 15ου αι., μετά την κατάκτηση της Θεσσαλονίκης από τους Τούρκους, αντικαθιστώντας παλαιότερο βυζαντινό πύργο, του 12ου αιώνα.

Σύμφωνα με περιγραφές περιηγητών και παλαιές απεικονίσεις της πόλης, το θαλάσσιο τμήμα του τείχους, που κατεδαφίστηκε το 1867, είχε τρεις πύργους, από τους οποίους ο ανατολικός ήταν ο Λευκός Πύργος, χτισμένος ακριβώς στο σημείο όπου συναντιόταν το ανατολικό με το θαλάσσιο τείχος.

Ο "Πύργος του Αίματος" και το ασβέστωμα που άλλαξε την ονομασία

Στη μακρά ιστορία του, ο πύργος έχει αλλάξει αρκετές φορές ονόματα και χρήσεις.

Αρχικά ονομαζόταν "Πύργος του Λέοντος", όπως αναφέρει τουρκική επιγραφή του 1535-1536, η οποία υπήρχε στην είσοδό του εξωτερικού περιβόλου (τώρα κατεδαφισμένος) και η οποία μάλλον αναφερόταν στη χρονολογία κατασκευής του περιβόλου.

Από τον 17ο αιώνα αναφέρεται ως ''Φρούριο της Καλαμαριάς'', ενώ το 19ο αιώνα ως ''Πύργος των Γενιτσάρων'' και ''Πύργος του Αίματος''.

Μετά την διάλυση του τάγματος των Γενίτσαρων το 1826 αποκτά το όνομα Kanli-Kule, δηλαδή Πύργος του Αίματος λόγω των σφαγών των Γενιτσάρων.

Το όνομα διατηρείται και μετά το 1826 λόγω της λειτουργίας του ως φυλακή μελλοθανάτων και τόπο βασανιστηρίων, οι οποίοι συχνά εκτελούνταν από τους Γενιτσάρους γεμίζοντας με αίμα τους τοίχους. Το σύγχρονο όνομά του το πήρε όταν ένας Εβραίος κατάδικος, ο Nathan Guidili, τον ασβέστωσε με αντάλλαγμα την ελευθερία του, το 1891.

Μέχρι το 1912 ο χριστιανικός πληθυσμός συνέχιζε να τον αναφέρει Kanli-Kule, ενώ ο εβραϊκός υιοθετΤο Σεπτέμβριο του 2008 εγκαινιάστηκε η νέα μόνιμη έκθεση που αφορά την ιστορία της Θεσσαλονίκης από την ίδρυσή της μέχρι και τις μέρες μας.

Ο Λευκός Πύργος σήμερα

Ο Λευκός Πύργος ανήκει διοικητικά στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και από το 2006 λειτουργεί μόνιμα ως Μουσείο Πόλης της Θεσσαλονίκης.

Λιμερίκια

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 01 Μάιος 2015

Ημέρα της Γης, φυτέψαμε μια αμυγδαλιά. Ε΄1

Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 01 Μάιος 2015
Γράφτηκε από τον/την kosenia

Στις 22 Απριλίου 2015, ημέρα της Γης, εμείς τα παιδιά του Ε΄1 φυτέψαμε το δικό μας δέντρο, μια αμυγδαλιά. Η δουλειά απαιτούσε συνεργασία και εμείς ήμασταν έτοιμοι.