Λαογραφική Έκθεση της Β' τάξης

Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 10 Μάρτιος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User

Mε μεγάλη χαρά τα τμήματα της Β τάξης έφεραν παλιά αντικείμενα από τα σπίτια τους και δημιούργησαν μία εξαιρετική λαογραφική έκθεση, αντάξια λαογραφικού μουσείου στις 21 Φεβρουαρίου 2024. Την επισκέφτηκε όλο το σχολείο και η χαρά όλων ήταν απερίγραπτη.

Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις Μπαρμπαστάθης

Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 07 Φεβρουάριος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της  Β΄τάξης επισκεφθήκαμε τις εγκαταστάσεις Μπαρμπαστάθης και παρακολουθήσαμε ένα αξιόλογο πρόγραμμα με θέμα την υγιεινή διατροφή και όχι μόνο. Μας περίμενε ξενάγηση στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο αλλά και πολλά παιχνίδια γνώσεων, μνήμης, παρατηρητικότητας και γευσιγνωσίας. Παρακολουθήσαμε μέρος της διαδικασίας συσκευασίας των προϊόντων σε πραγματικό χρόνο και φτιάξαμε μια μικρή κατασκευή. Πήραμε φυσικά και τα δωράκια που μας χάρισαν. Περάσαμε όμορφα και συγχρόνως μάθαμε παίζοντας.

Το μικρό βιβλίο

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 15 Ιανουάριος 2024
Γράφτηκε από τον/την Super User
Η ομάδα των μαθητών και μαθητριών του Β΄2 τμήματος έγραψαν ομαδικά την ιστορία σαν μικροί συγγραφείς στην τάξη, χρησιμοποιώντας συγκεκριμένο λεξιλόγιο σαν σκελετό και στη συνέχεια εικονογράφησαν ο καθένας ξεχωριστά στο δικό του βιβλιαράκι. Δείγματα αυτής της δουλειάς μπορείτε να δείτε παρακάτω. Βιβλίο ενός μαθητή αλλά και βιβλία που οι σελίδες του αποτελούνται συνδυαστικά από τις σελίδες των βιβλίων διαφορετικών μαθητών.
 Επίσης μπορείτε να κατεβάσετε το βιβλιαράκι σε μορφή pdf, να το εκτυπώσετε και αφού το διπλώσετε να το εικονογραφήσετε όπως εσείς θέλετε.
Πώς να διπλώσω το μικρό βιβλίο:ΕΔΩ
Φωτό για το δίπλωμα:
διπλώνω.jpg

Λαογραφική Έκθεση Β2

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 28 Φεβρουάριος 2022
Γράφτηκε από τον/την Εκπαιδευτικός

Τα παιδιά όργάνωσαν Λαογραφική Έκθεση στα πλαίσια του μαθήματος "Γλώσσα".

Εργαστήρια δεξιοτήτων

Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 28 Φεβρουάριος 2022
Γράφτηκε από τον/την Εκπαιδευτικός

Αφίσα για το πρόγραμμα Εργαστήριων δεξιοτήτων : "Αισθάνομαι-συναισθάνομαι".