Η Δ/νση Άμεση Δράσης ενημερώνει τους μαθητές μας

Κατηγορία: Τα νέα μας Δημοσιεύθηκε : Κυριακή, 10 Μάρτιος 2024 Γράφτηκε από τον/την Super User

Ευχαριστούμε θερμά την Y/A' Βασιλική Μελετλιδου της Διεύθυνσης Άμεσης δράσης Θεσσαλονίκης, τους προϊσταμένους της , τον διοικητή της, για την τόσο ωραία , στοχευμένη ενημέρωση των μαθητών του σχολείου μας  για το σημαντικό ρόλο της, την εξοικείωση των μαθητών με την Ελληνική αστυνομία, την ενθάρρυνση τους να αναφέρουν περιστατικά βίας και πολλά άλλα, την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024.

Στόχος των ενημερωτικών δράσεων της Δ.νσης Άμεσης Δράσης Θεσσαλονίκης, είναι
1. η εξοικείωση των παιδιών με την Ελληνική Αστυνομία, όπου μέσω παρουσίασης γνωρίζουμε το επάγγελμα του αστυνομικού,
ενώ ταυτόχρονα μαθαίνουν κανόνες ασφαλείας για την προστασία τους στοχεύοντας
2. στην ενθάρρυνση των μικρών παιδιών, μέσω παιχνιδιού(βιωματικά), για την αναφορά στις αρχές περιστατικών βίας, καθώς υπάρχει υποκαταγραφή εγκλημάτων λόγω φόβου, ντροπής και ελλειψης ενημέρωσης.
3. Με γνώση, θάρρος και αλήθεια μαθαίνουν πότε και πως καλούν την Άμεση Δράση και τη χρηση του γραπτού μηνύματος.