Τα Εκτάκια υποδέχονται και φροντίζουν τα Πρωτάκια

Κατηγορία: Τα νέα μας Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 11 Οκτώβριος 2022 Γράφτηκε από τον/την Super User

Για  άλλη  μια  χρονιά και φέτος  την  Παρασκευή  7  Οκτωβρίου,  σε  μια  τελετή  στην  αυλή  του  σχολείου,  οι  μεγαλύτεροι μαθητές   των  τριών  τμημάτων της  έκτης  τάξης  του  σχολείου μας «υιοθέτησαν»  τους μικρότερους  μαθητές  των  δύο τμημάτων της  πρώτης τάξης  ανταλλάσσοντας  δώρα  μεταξύ  τους.

Η «υιοθεσία» αυτή βοηθάει την ομαλή προσαρμογή των παιδιών της πρώτης  τάξης στο «μεγάλο» σχολείο, καλλιεργεί τις διαπροσωπικές σχέσεις των  μικρών  και των μεγάλων μαθητών,  βοηθά  στην  ανάπτυξη θετικού κλίματος στο σχολείο και είναι σημαντικός παράγοντας στη διαδικασία αντιμετώπισης  της πρόληψης και αντιμετώπισης φαινομένων βίας, παρενόχλησης,  και σχολικού εκφοβισμού στο χώρο του σχολείου.

Κάθε πρωτάκι «υιοθετείται» από ένα εκτάκι. Το εκτάκι αναλαμβάνει να το προστατεύει  και να το βοηθάει σε  όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Το  συναντάει  στα διαλείμματα, παίζουν  μαζί,  το  προστατεύει  στις  εκδρομές. Αυτό είναι  η αρχή καθώς κατά τη διάρκεια της χρονιάς  ενδέχεται  να  υπάρξουν  και  άλλες κοινές δραστηριότητες  μικρών  και  μεγάλων.

Το πρόγραμμα αυτό θα βρίσκεται σε συνεχή φροντίδα από τους  εκπαιδευτικούς των τάξεων  που θα ενισχύουν τα παιδιά και θα τα ανατροφοδοτούν όπου χρειάζεται για την εφαρμογή του.